Ujvári Zsuzsanna

33 éve tanítok, gyakorlott pedagógus vagyok. Tanítói diplomámat 1985-ben vettem át az Esztergomi Tanítóképző Főiskolán, rajz szakos tanítóként.

Tanítottam felsőben rajzot, informatikát, de elsősorban alsó tagozatos tanító néni vagyok.

Éveken keresztül irányítottam és szerveztem az alsó tagozat diákönkormányzatát, kulturális és szabadidős tevékenységét.

Az első iskolaévek legfontosabb feladatának tartom a helyes tanulási szokások, valamint a biztos olvasási, írási, számolási készségek kialakítását, a rendszeres testmozgás és az egészséges életmód jelentőségének tudatosítását. A gyakorlat teszi a mestert-alapon, mindezt élményekben gazdagon, játékokba ágyazva próbálom megvalósítani.

Iskolai hétköznapjainkban-már az első osztályban is-sok az öntevékenység, a problémamegoldás, a komplexitás.

Jelenleg második osztályban tanítok matematikát, éneket és rajzot. Mindegyik tantárgynál célom az, hogy a gyerekek jól elsajátítsák a tananyagot – érdekes, változatos módszereket használva megszeressék a matematikát, és a készségtárgyakat egyaránt. A matematika iránti szeretetemet igyekszem a gyerekeknek is átadni – kedveljék, érdekelje őket, sikerélményt jelentsen ez az izgalmas tárgy. Biztos alapot nyújtok, amelyre lehet építeni még a lassabban haladó tanulók esetében is. Ápolom a tehetségeket, versenyre készítem, differenciáltan fejlesztem őket.

Lendületes, energikus típus vagyok, a feszültségmentes, jó hangulatú órák híve. Szem előtt tartom a gyerekek egyéni adottságait, képességeit és arra törekszem, hogy sokoldalú, érdeklődő, vidám, kiegyensúlyozott személyiségekké váljanak. Biztonságos, nyugodt légkört igyekszem nyújtani – ahová a gyerekek és a szülők szívesen jönnek, bízva abban, hogy jó helyük van ebben az osztályban.

Szívesen alkalmazom tanórán kívül is a hagyományőrzés, néptánc, a drámajáték, valamint a kézművesség elemeit. Az elkészült alkotásokat szívesen és gyakran osztjuk meg a méltán büszke szülőkkel is. Éves munkánk során többször tartunk a szülőknek ünnepi műsort.

A mozgás, az alkotás és a lelkesedés jellemzi munkámat, erre inspirálom kis tanítványaimat is, velük és a szülőkkel együttműködve. A pedagógus, a gyermek és a szülő egymásra találása, a kölcsönös bizalom adja azt a varázserőt, melynek bűvkörében a kisdiák hajlandó lehozni akár a csillagokat is az égről, hogy minél több sikerélményt éljen át, örömet szerezzen családjának, tanítójának és legfőképpen önmagának. Nekünk, felnőtteknek közös kötelességünk okosan támogatni őt ebben a folyamatban!

Mottóm: „Az iskola arra való, hogy az ember megtanuljon tanulni, hogy felébredjen a tudásvágya, megismerje a jól végzett munka örömét, megízlelje az alkotás izgalmát, megtanulja szeretni, amit csinál, és megtalálja azt a munkát, amit szeretni fog.” (Szentgyörgyi)